آیا واقعا خوردن آجیل در رژیم لاغری باعث کاهش نتیجه نمی‌شود؟ این یکی از سوالاتی است که موجب دغدغه افرادی شده که تحت رژیم غذایی کاهش وزن هستند. آجیل‌ها به دلیل سرشار بودن از ترکیبات مغذی و آنتی‌اکسیدان‌­ها جز سالم‌ترین منابع غذایی محسوب می‌شوند. این مغز‌های خوشمزه دارای فواید گسترده‌ای برای سلامتی انسان، نظیر محافظت در برابر بیماری‌های قلبی و دیابتی، هستند. بااین‌حال، آجیل‌ها دارای چربی و کالری بالایی بوده و بسیاری از مردم از ترس چاقی از مصرف آن اجتناب می‌کنند. با ما همراه باشید تا به بررسی شواهدی بپردازیم مبنی بر اینکه آیا مصرف آجیل در رژیم لاغری باعث افزایش وزن نخواهد شد؟ یا اینکه میتواند عاملی برای کاهش وزن و تناسب اندام باشد!

آجیل ها دارای چربی و کالری بالایی هستند

چربی یک منبع متمرکز انرژی است، و بخش بزرگی از ساختار دانه‌های آجیل‌ را تشکیل داده است. به همین دلیل آجیل‌ها دارای کالری بالایی هستند. هر گرم چربی معادل ۹ کالری است، در­حالی­که یک گرم کربوهیدارت یا پروتئین فقط حاوی ۴ کالری است. خوشبختانه چربی موجود در آجیل از نوع غیر‌اشباع بوده که از بدن ما در برابر بسیاری از بیماری­ها مانند بیماری قلبی محافظت می­کند.

۶ دلیل برای خوردن آجیل خام در همه گروه های سنی

کالری آجیل در رژیم لاغری

کالری و چربی موجود در یک مشت آجیل (حدود ۲۸ گرم، که میزان معمول مصرف روزانه آن است) در زیر نمایش داده شده است:

  • گردو : ۱۸۳ کالری و ۱۸ گرم چربی غیر اشباع
  • فندق : ۱۷۶ کالری و ۱۷ گرم چربی غیر اشباع
  • بادام : ۱۶۱ کالری و ۱۴ گرم چربی غیر اشباع
  • پسته : ۱۵۶ کالری و ۱۲ گرم چربی غیر اشباع
  • بادام‌هندی : ۱۵۵ کالری و ۱۲ گرم چربی غیر اشباع

از آنجایی که آجیل‌ها دارای چربی و کالری بالایی هستند، بسیاری از مردم تصور می‌کنند که افزودن آجیل در رژیم لاغری سبب کاهش نتیجه مطلوب و حتی افزایش وزن می‌شود. ولی باید بدانید که این فرضیه چندان هم درست نیست!

مصرف منظم آجیل با افزایش وزن ارتباطی ندارد

مطالعات نشان داده­اند که با وجود کالری و چربی بالای آجیل، خوردن مداوم آن نه تنها باعث افزایش وزن نمی­شود، بلکه در مواردی مشاهده شده است که احتمال جلوگیری از افزایش وزن نیز وجود دارد.

خواص پسته برای لاغری و رهایی از چربی های شکمی

مصرف آجیل در رژیم لاغری

مصرف آجیل در رژیم لاغری می‌تواند کاهش وزن را تسریع کند

مطالعات اخیر دانشمندان علوم تغذیه اثبات کرده است مصرف مداوم آجیل در افراد باعث پیشگیری از اضافه وزن می‌شود. همچنین، مصرف آجیل در رژیم لاغری باعث تسریع کاهش وزن نیز شده است. انتخاب رژیم غذایی محتوی آجیل برای کاهش وزن مزیت کاهش سطح کلسترول بد خون (LDL) و تری‌گلیسرید­ها را نیز با خود به همراه داشته است. در حالی که، افرادی که رژیم غذایی بدون آجیل را برگزیده‌اند این مزیت را تجربه نکرده‌اند.

تسریع کاهش وزن با آجیل در رژیم لاغری

آجیل در رژیم لاغری باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود

اضافه کردن آجیل در رژیم لاغری موجب کاهش گرسنگی و افزایش احساس سیری در مدت زمان طولانی می‌شود. این بدان معنی است که افراد با خوردن آن‌ ممکن است به طور طبیعی در طول روز کمتر غذا بخورند. همچنین، شواهد نشان داده است که مصرف آجیل تعداد کالری‌های سوزانده شده در زمان استراحت را نیز افزایش می‌دهد.

پسته بخوریم یا نخوریم ؟ آیا پسته خام چاق کننده است ؟

افزایش متابولیسم با آجیل در رژیم لاغری

جمع بندی

آجیل ها با وجود چربی و کالری زیاد، از سالم ترین منابع غذایی هستند. استفاده از آجیل در رژیم لاغری و خوردن مداوم آن نه تنها باعث افزایش وزن نمی شود، بلکه به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. صرف‌نظر از اینکه دارای رژیم لاغری هستید یا نه، به شما توصیه می‌کنیم روزانه ۲۸ گرم آجیل (حدود یک مشت) را در برنامه غذایی خود جای دهید.

 
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *